Romanization Challenge Thread v2.0

Conworlds and conlangs
Travis B.
Posts: 6596
Joined: Sun Jul 15, 2018 8:52 pm

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Travis B. »

Nortaneous wrote: Mon Jul 08, 2024 1:43 am Moloko

/p b ⁿb ɓ t d ⁿd ɗ ts dz ⁿdz k g ⁿg kʷ gʷ ⁿgʷ/ <p b mb bh t d nd dh c z nz k g ng ku gu ngu>
/f v s z ɬ ɮ x xʷ/ <f v s ſ ç x h hu>
/m n/ <m n>
/l j w r (ѵ)/ <l y w r (vb)>
/a/ <a>
/V́ V̀/ <e o>
/ᵉ ᵒ/ <i u> (immediately after the last vowel)

[ə ij aj] <y ÿ æ> (<i> can't follow <æ> except in monosyllables)
[tʃɪ dʒɪ ndʒɪ ʃɪ ʒɪ] <ci zi nzi si ſi>

/tstsⁿghᵉ na | asa tágalaj dzaⁿga ana andaɓᵉ aⁿgʷa | nafta wjanᵉ amⁿdavaᵉ na | hrⁿblamᵒ ágakʷ srja na | káágaᵉ na | mamajᵉ || saᵉ mzaᵉ amdaɗaᵉ mzaᵉ ahaᵉ na | tstsⁿgahaᵉ na | saᵉ ⁿgʷamna || ⁿgʷamna na | alaᵉ àga k wjanᵉ aka na | ⁿdahan na ágas na tta/
Cicingyhi na, asa tegalæ zanga ana andaibh-angua, nafta wÿain amyndavai na, hyrmbylaum egaku syrÿa na, keegai na, maimæ. Sai myſai amydadhai myſai ahai na, cycyngahai na, sai nguamna. Nguamna na, alai oga ky wÿain aka na, ndahan na egas na tyta.
Finally some sanity, for once.
Yaaludinuya siima d'at yiseka wohadetafa gaare.
Ennadinut'a gaare d'ate eetatadi siiman.
T'awraa t'awraa t'awraa t'awraa t'awraa t'awraa t'awraa.
bradrn
Posts: 6015
Joined: Fri Oct 19, 2018 1:25 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by bradrn »

Travis B. wrote: Mon Jul 08, 2024 11:35 am
Nortaneous wrote: Mon Jul 08, 2024 1:43 am Moloko

/p b ⁿb ɓ t d ⁿd ɗ ts dz ⁿdz k g ⁿg kʷ gʷ ⁿgʷ/ <p b mb bh t d nd dh c z nz k g ng ku gu ngu>
/f v s z ɬ ɮ x xʷ/ <f v s ſ ç x h hu>
/m n/ <m n>
/l j w r (ѵ)/ <l y w r (vb)>
/a/ <a>
/V́ V̀/ <e o>
/ᵉ ᵒ/ <i u> (immediately after the last vowel)

[ə ij aj] <y ÿ æ> (<i> can't follow <æ> except in monosyllables)
[tʃɪ dʒɪ ndʒɪ ʃɪ ʒɪ] <ci zi nzi si ſi>

/tstsⁿghᵉ na | asa tágalaj dzaⁿga ana andaɓᵉ aⁿgʷa | nafta wjanᵉ amⁿdavaᵉ na | hrⁿblamᵒ ágakʷ srja na | káágaᵉ na | mamajᵉ || saᵉ mzaᵉ amdaɗaᵉ mzaᵉ ahaᵉ na | tstsⁿgahaᵉ na | saᵉ ⁿgʷamna || ⁿgʷamna na | alaᵉ àga k wjanᵉ aka na | ⁿdahan na ágas na tta/
Cicingyhi na, asa tegalæ zanga ana andaibh-angua, nafta wÿain amyndavai na, hyrmbylaum egaku syrÿa na, keegai na, maimæ. Sai myſai amydadhai myſai ahai na, cycyngahai na, sai nguamna. Nguamna na, alai oga ky wÿain aka na, ndahan na egas na tyta.
Finally some sanity, for once.
Not really, no… note that, in this romanisation, it’s impossible to know the pronunciation of a word until you reach the last silent vowel letter!

(Also, ⟨ſ⟩? Really?)
Conlangs: Scratchpad | Texts | antilanguage
Software: See http://bradrn.com/projects.html
Other: Ergativity for Novices

(Why does phpBB not let me add >5 links here?)
Travis B.
Posts: 6596
Joined: Sun Jul 15, 2018 8:52 pm

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Travis B. »

bradrn wrote: Mon Jul 08, 2024 11:48 am
Travis B. wrote: Mon Jul 08, 2024 11:35 am
Nortaneous wrote: Mon Jul 08, 2024 1:43 am Moloko

/p b ⁿb ɓ t d ⁿd ɗ ts dz ⁿdz k g ⁿg kʷ gʷ ⁿgʷ/ <p b mb bh t d nd dh c z nz k g ng ku gu ngu>
/f v s z ɬ ɮ x xʷ/ <f v s ſ ç x h hu>
/m n/ <m n>
/l j w r (ѵ)/ <l y w r (vb)>
/a/ <a>
/V́ V̀/ <e o>
/ᵉ ᵒ/ <i u> (immediately after the last vowel)

[ə ij aj] <y ÿ æ> (<i> can't follow <æ> except in monosyllables)
[tʃɪ dʒɪ ndʒɪ ʃɪ ʒɪ] <ci zi nzi si ſi>

/tstsⁿghᵉ na | asa tágalaj dzaⁿga ana andaɓᵉ aⁿgʷa | nafta wjanᵉ amⁿdavaᵉ na | hrⁿblamᵒ ágakʷ srja na | káágaᵉ na | mamajᵉ || saᵉ mzaᵉ amdaɗaᵉ mzaᵉ ahaᵉ na | tstsⁿgahaᵉ na | saᵉ ⁿgʷamna || ⁿgʷamna na | alaᵉ àga k wjanᵉ aka na | ⁿdahan na ágas na tta/
Cicingyhi na, asa tegalæ zanga ana andaibh-angua, nafta wÿain amyndavai na, hyrmbylaum egaku syrÿa na, keegai na, maimæ. Sai myſai amydadhai myſai ahai na, cycyngahai na, sai nguamna. Nguamna na, alai oga ky wÿain aka na, ndahan na egas na tyta.
Finally some sanity, for once.
Not really, no… note that, in this romanisation, it’s impossible to know the pronunciation of a word until you reach the last silent vowel letter!

(Also, ⟨ſ⟩? Really?)
And I forget that the tone of your voice can't be heard over teh Interwebs... I ought to have added a "j/k" to that.
Yaaludinuya siima d'at yiseka wohadetafa gaare.
Ennadinut'a gaare d'ate eetatadi siiman.
T'awraa t'awraa t'awraa t'awraa t'awraa t'awraa t'awraa.
Karch
Posts: 484
Joined: Sun Jul 15, 2018 6:09 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Karch »

/kʰɔŋ˥˩sʰo˦˨/ <Khawngso>

/p pʰ b t tʰ d c k kʰ ʔ/ <p ph b t th d c k kh -h>
/m m̥ n n̥ ŋ ŋ̊/ <m hm n hn ng hng>
/r r̥ʰ/ <r hr>
/f v ɬ sʰ h/ <f v hl s h>
/w l j/ <w l y>
/ᵐp ⁿt ⁿc ᵑk ᵑkʰ ᵐm̥ ⁿsʰ ⁿl/ <mp nt nc nk nkh mhm ns nl>

/i ɨ u e ɘ o ə ɛ ɔ a/ <i ue u e oe o y ae aw a>
/iu ua ui eu oi ai au ao/ <iu ua ui eu oi ai au ao>

/a˧ a˦˨ a˥ a˥˩ a˧˥˧/ (unwritten)

/n̥a˧ mə˧kʰa˥ | kluŋ˧ri˧ pre˥ hai˥ bɔn˦˨ kai˥ ku˦˨ va˦˨ mə˧kʰa˥ | miʔ˥ | jak˧˥˧ tʰaŋ˧ | he˧ sʰi˥˩ no˧ ki˧ mi˥par˥mi˦˨ | m̥ai˦˨ tɔr˥ ɬɘ˥ kai˥ | mə˧kʰa˥ n̥a˧ mə˧kʰa˧ | he˧ sʰi˧ maʔ˥ ki˧ pe˧kʰəʔ˦˨ pjuŋ˥ mə-kʰa˥ | luŋ˧kui˥˩ cə˧ kuŋ˦˨ tʰaŋ˧ sʰɨk˦˨ sʰao˧˥˧ | pao˥ma˦˨ cə˥ pək˧tə˧rua˥ həm˥ kʰuk˧kɔŋ˦˨ | ⁿsʰan˧ cə˥ | o˥nɑŋ˦˨ sʰi˥˩ ve˥ mi˧kʰa˦˨ | sʰan˧ ⁿle˥ | mi˥ plun˦˨ mi˧kʰa˥ miʔ˥ | mək˧le˥ cəʔ˦˨ ŋa˦˨ tʰaŋ˥ tɨr˧ mai˥ kʰəʔ˦˨ | pjuŋ˥ va˦˨ miʔ˥ kla˥ pɛʔ˦˨ || kə˧ni˥ lak˦˨ kʰa˥˩ və˧ce˥˩ hak˧ luŋ˧te˥˩ kə˧krum˥˩ ja˦ pe-kʰa˦˨ kə˧roi˥˩ hau˥ ləm˧sak˦˨ ja˦˨ pɛʔ˦˨ | n̥a˥ kə˧cə˧ | luŋ˧te˥ maʔ˥ kui˥ jok˦˨ və˧ce˦˨ hai˥ ŋoŋ˥˩ | kə˧cə˧ va˥ce˦˨ cə˧ e˥ mi˧kʰa˥˩ | rua˦˨ sʰi˥ cə˦˨ ren˥ pɛʔ˦˨/

Hna mykha, klungri pre hai bawn kai ku va mykha, mih, yak thang, he si no ki miparmi, hmai tawr hloe kai, mykha hna mykha, he si mah ki pekhyh pyung mykha, lungkui cy kung thang suek sao, pao ma cy pyktyrua hym khukkawng, nsan cy, onang si ve mikha, san nle, mi plun mikha mih, mykle cyh nga thang tuer mai khyh, pyung va mih kla paeh, kyni lak kha vyce hak lungte kykrum ya pekha kyroi hau lymsak ya paeh, hna kycy, lungte mah kui yok vyce hai ngong, kycy vace cy e mikha, rua si cy ren paeh.
Zpaf kkuñb ñvneahttiñ wqxirftvn meof ñfañhsit.
Kkuñb ñvzxirf kvtañb kkuñf ñtmeaq sfañkqeanth.
Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq.
ophois
Posts: 15
Joined: Sun Jun 30, 2024 4:06 pm

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by ophois »

/kʰɔŋ˥˩sʰo˦˨/ <K'chggsoh>

/p pʰ b t tʰ d c k kʰ ʔ/ <p p bb t t dd j g k q>
/m m̥ n n̥ ŋ ŋ̊/ <m hm n hn gg hgg>
/r r̥ʰ/ <r hr>
/f v ɬ sʰ h/ <f ff hl s h>
/w l j/ <w l y>
/ᵐp ⁿt ⁿc ᵑk ᵑkʰ ᵐm̥ ⁿsʰ ⁿl/ <mb nd nj ng nk mh ns nl>

/i ɨ u e ɘ o ə ɛ ɔ a/ <i u ou ei e o v c x a>
/iu ua ui eu oi ai au ao/ <iu ua ui eu oi ai au ao>

/a˧ a˦˨ a˥ a˥˩ a˧˥˧/ <a ah 'a 'ah az>

---

/k͡pʰa ʊ̯ɔɻsæg/

/m n n͡m ɳ ɳ͡m ɲ ɲ͡m ŋ ŋ͡m/
/b t tʰ d t͡p t͡pʰ d͡b ʈ ʈʰ ɖ ʈ͡p ʈ͡pʰ ɖ͡b c cʰ ɟ c͡p c͡pʰ ɟ͡b k kʰ g k͡p k͡pʰ g͡b q qʰ q͡p q͡pʰ/
/ᵐb ⁿtʰ ⁿd ⁿt͡pʰ ⁿd͡b ᶯʈʰ ᶯɖ ᶯʈ͡pʰ ᶯɖ͡b ᶮcʰ ᶮɟ ᶮc͡pʰ ᶮɟ͡b ᵑkʰ ᵑg ᵑk͡pʰ ᵑg͡b ᶰqʰ ᶰɢ ᶰq͡pʰ ᶰɢ͡b/
/f v s sʰ z ʂ ʂʰ ɕ ɕʰ ʑ χ χʰ ʁ h/
/l ɻ j ɥ w/
/r r̥ʰ/

/i y ɨ u e ø ə o ɛ œ ʌ ɔ æ a/
/aɛ̯ aɪ̯ aɔ̯ aʊ̯ æɪ̯ æʏ̯ əɪ̯ əʏ̯ əᵻ̯ əʊ̯ ɪ̯ɛ ʏ̯œ ʊ̯ɔ/
bradrn
Posts: 6015
Joined: Fri Oct 19, 2018 1:25 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by bradrn »

/k͡pʰa ʊ̯ɔɻsæg/ Kɯha uorsäg

/m n n͡m ɳ ɳ͡m ɲ ɲ͡m ŋ ŋ͡m/ ⟨m n nɯ ṇ ṇɯ ń ńɯ ŋ ŋɯ⟩
/b t tʰ d t͡p t͡pʰ d͡b ʈ ʈʰ ɖ ʈ͡p ʈ͡pʰ ɖ͡b c cʰ ɟ c͡p c͡pʰ ɟ͡b k kʰ g k͡p k͡pʰ g͡b q qʰ q͡p q͡pʰ/ ⟨b t th d tɯ tɯh dɯ ṭ ṭh ḍ ṭɯ ṭɯh ḍɯ c ch j cɯ cɯh jɯ k kh g kɯ kɯh gɯ q qh qɯ qɯh⟩
/ᵐb ⁿtʰ ⁿd ⁿt͡pʰ ⁿd͡b ᶯʈʰ ᶯɖ ᶯʈ͡pʰ ᶯɖ͡b ᶮcʰ ᶮɟ ᶮc͡pʰ ᶮɟ͡b ᵑkʰ ᵑg ᵑk͡pʰ ᵑg͡b ᶰqʰ ᶰɢ ᶰq͡pʰ ᶰɢ͡b/ ⟨mb nt nd ntɯ ndɯ ṇṭɯ ṇḍɯ ńc ńj ńcɯ ńjɯ ŋk ŋg ŋkɯ ŋgɯ ŋq ŋƣ ŋqɯ ŋƣɯ⟩
/f v s sʰ z ʂ ʂʰ ɕ ɕʰ ʑ χ χʰ ʁ h/ ⟨f v s sh z ṣ ṣh ś śh ź x xh ƣ h⟩
/l ɻ j ɥ w/ ⟨l r y ẅ w⟩
/r r̥ʰ/ ⟨r̃ ṛ⟩

/i y ɨ u e ø ə o ɛ œ ʌ ɔ æ a/ ⟨i ü ï u e ö ë o è œ á ò ä a⟩
/aɛ̯ aɪ̯ aɔ̯ aʊ̯ æɪ̯ æʏ̯ əɪ̯ əʏ̯ əᵻ̯ əʊ̯ ɪ̯ɛ ʏ̯œ ʊ̯ɔ/ ⟨ae ai ao au äi äu ei eü eï eu ie üe uo⟩
Conlangs: Scratchpad | Texts | antilanguage
Software: See http://bradrn.com/projects.html
Other: Ergativity for Novices

(Why does phpBB not let me add >5 links here?)
Darren
Posts: 656
Joined: Mon Nov 18, 2019 2:38 pm

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Darren »

/kʰɔŋ˥˩sʰo˦˨/ Koahoñsohi

/p pʰ b t tʰ d c k kʰ ʔ/ <p p...h b t t...h d c k k...h qu>
/m m̥ n n̥ ŋ ŋ̊/ <m m...h n~nd n...h ñ ñ...h>
/r r̥ʰ/ <r r...h>
/f v ɬ sʰ h/ <f v l...h s...(h) ...h>
/w l j/ <w l y>
/ᵐp ⁿt ⁿc ᵑk ᵑkʰ ᵐm̥ ⁿsʰ ⁿl/ <p...n t...n c...n g...n k...n h...n s...n l...n>
/Ø/ <z>

/i ɨ u e ɘ o ə ɛ ɔ a/ <i ui u e oe o ea ae oa a> ~ <i ix u e ex o ux ax ox a>
/iu ua ui eu oi ai au ao/ <iu ua ue eu oi ai au ao> ~ <iw ug ud ew od ad aw ab>

/a˧ a˦˨ a˥ a˥˩ a˧˥˧/ <a i e o u>


/n̥a˧ mə˧kʰa˥ | kluŋ˧ri˧ pre˥ hai˥ bɔn˦˨ kai˥ ku˦˨ va˦˨ mə˧kʰa˥ | miʔ˥ | jak˧˥˧ tʰaŋ˧ | he˧ sʰi˥˩ no˧ ki˧ mi˥par˥mi˦˨ | m̥ai˦˨ tɔr˥ ɬɘ˥ kai˥ | mə˧kʰa˥ n̥a˧ mə˧kʰa˧ | he˧ sʰi˧ maʔ˥ ki˧ pe˧kʰəʔ˦˨ pjuŋ˥ mə-kʰa˥ | luŋ˧kui˥˩ cə˧ kuŋ˦˨ tʰaŋ˧ sʰɨk˦˨ sʰao˧˥˧ | pao˥ma˦˨ cə˥ pək˧tə˧rua˥ həm˥ kʰuk˧kɔŋ˦˨ | ⁿsʰan˧ cə˥ | o˥nɑŋ˦˨ sʰi˥˩ ve˥ mi˧kʰa˦˨ | sʰan˧ ⁿle˥ | mi˥ plun˦˨ mi˧kʰa˥ miʔ˥ | mək˧le˥ cəʔ˦˨ ŋa˦˨ tʰaŋ˥ tɨr˧ mai˥ kʰəʔ˦˨ | pjuŋ˥ va˦˨ miʔ˥ kla˥ pɛʔ˦˨/

Naha muxakahe, kluñariza preze hade boandi kade kuzi vazi muxakahe, mique, yaku tahañ, heza iho noza kiza mizeparemizi, maihi toare loehe kade, muxakahe naha muxakahe, heza siha maqe kiza pezakeahiq pyuñe muxakahe, luñakudo cuxa kuñi tahañ suiki sabu, pabemazi cuxe peakatuxaruge heame kuhakkoañi, sanand cuxe, ozinañi siho veze mizakahi, sanda lene, mize plundi mizakahe miqe, meakaleze ceaqi ñazi taheñ tuira made keahiq, pyuñe vazi miqe klaze paeqi.
Darren
Posts: 656
Joined: Mon Nov 18, 2019 2:38 pm

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Darren »

/k͡pʰa ʊ̯ɔɻsæg/ KfA UORrSEaG

/m n n͡m ɳ ɳ͡m ɲ ɲ͡m ŋ ŋ͡m/ <M N Nm Nr Nrm Ny Nym Ng Ngm>
/b t tʰ d t͡p t͡pʰ d͡b ʈ ʈʰ ɖ ʈ͡p ʈ͡pʰ ɖ͡b c cʰ ɟ c͡p c͡pʰ ɟ͡b k kʰ g k͡p k͡pʰ g͡b q qʰ q͡p q͡pʰ/ <B T Th D Tp Tf Db Tr Tx Dr Trp Trf Drb C Ch J Cp Cf Jb K Kh G Kp Kf Gb Q Qh Qp Qf>
/ᵐb ⁿtʰ ⁿd ⁿt͡pʰ ⁿd͡b ᶯʈʰ ᶯɖ ᶯʈ͡pʰ ᶯɖ͡b ᶮcʰ ᶮɟ ᶮc͡pʰ ᶮɟ͡b ᵑkʰ ᵑg ᵑk͡pʰ ᵑg͡b ᶰqʰ ᶰɢ ᶰq͡pʰ ᶰɢ͡b/ <Bn Tn Dn Tnf Dnb Tnr Dnr Tnrf Dnrb Cn Jn Cnf Jnb Kn Gn Knf Gnb Qn Gnq Qnp Qnb>
/f v s sʰ z ʂ ʂʰ ɕ ɕʰ ʑ χ χʰ ʁ h/ <F V S Sh Z X Xh Sy Syh Zy H Hh R ħ>
/l ɻ j ɥ w/ <L Rr Y Wy W>
/r r̥ʰ/ <RR RRh>

/i y ɨ u e ø ə o ɛ œ ʌ ɔ æ a/ <I Iu Ui U E Eo Oe O Ie Io Ue Uo Ea A>
/aɛ̯ aɪ̯ aɔ̯ aʊ̯ æɪ̯ æʏ̯ əɪ̯ əʏ̯ əᵻ̯ əʊ̯ ɪ̯ɛ ʏ̯œ ʊ̯ɔ/ <AE AI AO AU EI EU OIe OUe OIu EO IE UE UO>
Karch
Posts: 484
Joined: Sun Jul 15, 2018 6:09 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Karch »

/k͡pʰa ʊ̯ɔɻsæg/ <Hk°a uorsäg>

/m n n͡m ɳ ɳ͡m ɲ ɲ͡m ŋ ŋ͡m/ <m n n° nh nh° ny ny° ng ng°>
/b t tʰ d t͡p t͡pʰ d͡b ʈ ʈʰ ɖ ʈ͡p ʈ͡pʰ ɖ͡b c cʰ ɟ c͡p c͡pʰ ɟ͡b k kʰ g k͡p k͡pʰ g͡b q qʰ q͡p q͡pʰ/ <b t ht d t° ht° d° th hth dh th° hth° dh° c hc j c° hc° j° k hk g k° hk° g° q hq q° hq°>
/ᵐb ⁿtʰ ⁿd ⁿt͡pʰ ⁿd͡b ᶯʈʰ ᶯɖ ᶯʈ͡pʰ ᶯɖ͡b ᶮcʰ ᶮɟ ᶮc͡pʰ ᶮɟ͡b ᵑkʰ ᵑg ᵑk͡pʰ ᵑg͡b ᶰqʰ ᶰɢ ᶰq͡pʰ ᶰɢ͡b/ <mb nt nd nt° nd° nth ndh nth° ndh° nc nj nc° nj° ngk ngg ngk° ngg° nhq ngq nhq° ngq°>
/f v s sʰ z ʂ ʂʰ ɕ ɕʰ ʑ χ χʰ ʁ h/ <f v s hs z sh hsh sy hsy zy x hx gh h>
/l ɻ j ɥ w/ <l r y y° w>
/r r̥ʰ/ <r hr>

/i y ɨ u e ø ə o ɛ œ ʌ ɔ æ a/ <i ü ï u e ö ë o äe äö oe oo ä a>
/aɛ̯ aɪ̯ aɔ̯ aʊ̯ æɪ̯ æʏ̯ əɪ̯ əʏ̯ əᵻ̯ əʊ̯ ɪ̯ɛ ʏ̯œ ʊ̯ɔ/ <ae ai ao au äi äü ei eü eï eu ie üö uo>
Zpaf kkuñb ñvneahttiñ wqxirftvn meof ñfañhsit.
Kkuñb ñvzxirf kvtañb kkuñf ñtmeaq sfañkqeanth.
Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq.
Travis B.
Posts: 6596
Joined: Sun Jul 15, 2018 8:52 pm

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Travis B. »

ophois wrote: Mon Jul 08, 2024 11:13 pm /k͡pʰa ʊ̯ɔɻsæg/

/m n n͡m ɳ ɳ͡m ɲ ɲ͡m ŋ ŋ͡m/
/b t tʰ d t͡p t͡pʰ d͡b ʈ ʈʰ ɖ ʈ͡p ʈ͡pʰ ɖ͡b c cʰ ɟ c͡p c͡pʰ ɟ͡b k kʰ g k͡p k͡pʰ g͡b q qʰ q͡p q͡pʰ/
/ᵐb ⁿtʰ ⁿd ⁿt͡pʰ ⁿd͡b ᶯʈʰ ᶯɖ ᶯʈ͡pʰ ᶯɖ͡b ᶮcʰ ᶮɟ ᶮc͡pʰ ᶮɟ͡b ᵑkʰ ᵑg ᵑk͡pʰ ᵑg͡b ᶰqʰ ᶰɢ ᶰq͡pʰ ᶰɢ͡b/
/f v s sʰ z ʂ ʂʰ ɕ ɕʰ ʑ χ χʰ ʁ h/
/l ɻ j ɥ w/
/r r̥ʰ/

/i y ɨ u e ø ə o ɛ œ ʌ ɔ æ a/
/aɛ̯ aɪ̯ aɔ̯ aʊ̯ æɪ̯ æʏ̯ əɪ̯ əʏ̯ əᵻ̯ əʊ̯ ɪ̯ɛ ʏ̯œ ʊ̯ɔ/
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn.
Yaaludinuya siima d'at yiseka wohadetafa gaare.
Ennadinut'a gaare d'ate eetatadi siiman.
T'awraa t'awraa t'awraa t'awraa t'awraa t'awraa t'awraa.
ophois
Posts: 15
Joined: Sun Jun 30, 2024 4:06 pm

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by ophois »

My own solution:

/k͡pʰa ʊ̯ɔɻsæg/ <Kᵛ’a uoṛsäg>

/m n n͡m ɳ ɳ͡m ɲ ɲ͡m ŋ ŋ͡m/ <m n nᵛ ṇ ṇᵛ ñ ñᵛ ŋ ŋᵛ>
/b t tʰ d t͡p t͡pʰ d͡b ʈ ʈʰ ɖ ʈ͡p ʈ͡pʰ ɖ͡b c cʰ ɟ c͡p c͡pʰ ɟ͡b k kʰ g k͡p k͡pʰ g͡b q qʰ q͡p q͡pʰ/ <b t t’ d tᵛ tᵛ’ dᵛ ṭ ṭ’ ḍ ṭᵛ ṭᵛ’ ḍᵛ c c’ j cᵛ cᵛ’ jᵛ k k’ g kᵛ kᵛ’ gᵛ q q’ qᵛ qᵛ’>
/ᵐb ⁿtʰ ⁿd ⁿt͡pʰ ⁿd͡b ᶯʈʰ ᶯɖ ᶯʈ͡pʰ ᶯɖ͡b ᶮcʰ ᶮɟ ᶮc͡pʰ ᶮɟ͡b ᵑkʰ ᵑg ᵑk͡pʰ ᵑg͡b ᶰqʰ ᶰɢ ᶰq͡pʰ ᶰɢ͡b/ <ⁿb ⁿt ⁿd ⁿtᵛ ⁿdᵛ ⁿc ⁿj ⁿcᵛ ⁿjᵛ ⁿk ⁿg ⁿkᵛ ⁿgᵛ ⁿq ⁿř ⁿqᵛ ⁿřᵛ>
/f v s sʰ z ʂ ʂʰ ɕ ɕʰ ʑ χ χʰ ʁ h/ <f v s s’ z ṣ ṣ’ ś ś’ ź x x’ ř h>
/l ɻ j ɥ w/ <l ṛ y ẅ w>
/r r̥ʰ/ <r r’>

/i y ɨ u e ø ə o ɛ œ ʌ ɔ æ a/ <i ü y u e ö ë o è ȍ ȅ ò ä a>
/aɛ̯ aɪ̯ aɔ̯ aʊ̯ æɪ̯ æʏ̯ əɪ̯ əʏ̯ əᵻ̯ əʊ̯ ɪ̯ɛ ʏ̯œ ʊ̯ɔ/ <ae ai ao au äi äu ei eü ey eu ie üö uo>
Travis B. wrote: Tue Jul 09, 2024 10:52 am Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn.
Well, hard-to-romanise was my intent.
Nortaneous
Posts: 1569
Joined: Sun Jul 15, 2018 3:29 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Nortaneous »

/p pʰ b t tʰ d c k kʰ ʔ/ <b p mb d t nd dj g k -t>
/m m̥ n n̥ ŋ ŋ̊/ <m sm n sn ng sng>
/r r̥ʰ/ <r sr>
/f v ɬ sʰ h/ <f v sl s h>
/w l j/ <w l j>
/ᵐp ⁿt ⁿc ᵑk ᵑkʰ ᵐm̥ ⁿsʰ ⁿl/ <ʼn p ... ʼn m ʼn s ʼn l>

/i ɨ u e ɘ o ə ɛ ɔ a/ <ie uu oe ee u oo e/i é/e o a> (<e é> in nonfinal syllables, <i e> in final; <ee oo e o> -> <eCC oCC eC oC> in nonfinal)
/iu ua ui eu oi ai au ao/ <ieuw oea oei eeuw ooi ij auw au>

/a˧ a˦˨ a˥ a˥˩ a˧˥˧/ <- ꜝ ,/- ꜝꜝ ?>

/n̥a˧ mə˧kʰa˥ | kluŋ˧ri˧ pre˥ hai˥ bɔn˦˨ kai˥ ku˦˨ va˦˨ mə˧kʰa˥ | miʔ˥ | jak˧˥˧ tʰaŋ˧ | he˧ sʰi˥˩ no˧ ki˧ mi˥par˥mi˦˨ | m̥ai˦˨ tɔr˥ ɬɘ˥ kai˥ | mə˧kʰa˥ n̥a˧ mə˧kʰa˧ | he˧ sʰi˧ maʔ˥ ki˧ pe˧kʰəʔ˦˨ pjuŋ˥ mə-kʰa˥ | luŋ˧kui˥˩ cə˧ kuŋ˦˨ tʰaŋ˧ sʰɨk˦˨ sʰao˧˥˧ | pao˥ma˦˨ cə˥ pək˧tə˧rua˥ həm˥ kʰuk˧kɔŋ˦˨ | ⁿsʰan˧ cə˥ | o˥nɑŋ˦˨ sʰi˥˩ ve˥ mi˧kʰa˦˨ | sʰan˧ ⁿle˥ | mi˥ plun˦˨ mi˧kʰa˥ miʔ˥ | mək˧le˥ cəʔ˦˨ ŋa˦˨ tʰaŋ˥ tɨr˧ mai˥ kʰəʔ˦˨ | pjuŋ˥ va˦˨ miʔ˥ kla˥ pɛʔ˦˨ || kə˧ni˥ lak˦˨ kʰa˥˩ və˧ce˥˩ hak˧ luŋ˧te˥˩ kə˧krum˥˩ ja˦ pe-kʰa˦˨ kə˧roi˥˩ hau˥ ləm˧sak˦˨ ja˦˨ pɛʔ˦˨ | n̥a˥ kə˧cə˧ | luŋ˧te˥ maʔ˥ kui˥ jok˦˨ və˧ce˦˨ hai˥ ŋoŋ˥˩ | kə˧cə˧ va˥ce˦˨ cə˧ e˥ mi˧kʰa˥˩ | rua˦˨ sʰi˥ cə˦˨ ren˥ pɛʔ˦˨/

Sna meka, gloengrie bree, hij, bonꜝ gij, goeꜝ vaꜝ meka, miet, jak? tang hee sieꜝꜝ noo gie mie-bar-mieꜝ smaaiꜝ dor, slu, gaai, meka, sna meka hee sie mat, gie bekkitꜝ bjoeng, meka, loenggoeiꜝꜝ dji goengꜝ tang suugꜝ sau? bao-maꜝ dji, bigdiroea, him, koeggongꜝ ʼn san dji, o-nangꜝ sieꜝꜝ vee, miekaꜝ san ʼn lee, mie, bloenꜝ mieka, miet, meglee, djitꜝ ngaꜝ tang, duur maai, kitꜝ bjoeng, vaꜝ miet, gla, betꜝ. Genie, lagꜝ kaꜝꜝ veddjeeꜝꜝ hag loengdeeꜝꜝ gegroemꜝꜝ ja bekaꜝ gerooiꜝꜝ hauw, lemsagꜝ jaꜝ betꜝ sna, gedji loengdee, mat, goei, jookꜝ veddjeeꜝ haai, ngoongꜝꜝ geddji va-djeeꜝ dji ee, miekaꜝꜝ roeaꜝ sie, djiꜝ reen, betꜝ.

as What

/p pʰ b t tʰ d c k kʰ ʔ/ <b p bh d t dh gi g/gh c/k -x> (/cə/ <gî>)
/m m̥ n n̥ ŋ ŋ̊/ <m mh n nh ñ ñh>
/r r̥ʰ/ <r rh>
/f v ɬ sʰ h/ <f v lh s h>
/w l j/ <u l i>
/ᵐp ⁿt ⁿc ᵑk ᵑkʰ ᵐm̥ ⁿsʰ ⁿl/ <mb nd ngi ng nc/nk mp ns nl> (+ <y>)

/i ɨ u e ɘ o ə ɛ ɔ a/ <i w u ê ŷ ô e o a>
/iu ua ui eu oi ai au ao/ <ïu ua ui eu oi ai au ao>

/a˧ a˦˨ a˥ a˥˩ a˧˥˧/ <a à á àh áh>
/-n -ŋ -p -t -k/ <nd n p t c/k>

/n̥a˧ mə˧kʰa˥ | kluŋ˧ri˧ pre˥ hai˥ bɔn˦˨ kai˥ ku˦˨ va˦˨ mə˧kʰa˥ | miʔ˥ | jak˧˥˧ tʰaŋ˧ | he˧ sʰi˥˩ no˧ ki˧ mi˥par˥mi˦˨ | m̥ai˦˨ tɔr˥ ɬɘ˥ kai˥ | mə˧kʰa˥ n̥a˧ mə˧kʰa˧ | he˧ sʰi˧ maʔ˥ ki˧ pe˧kʰəʔ˦˨ pjuŋ˥ mə-kʰa˥ | luŋ˧kui˥˩ cə˧ kuŋ˦˨ tʰaŋ˧ sʰɨk˦˨ sʰao˧˥˧ | pao˥ma˦˨ cə˥ pək˧tə˧rua˥ həm˥ kʰuk˧kɔŋ˦˨ | ⁿsʰan˧ cə˥ | o˥nɑŋ˦˨ sʰi˥˩ ve˥ mi˧kʰa˦˨ | sʰan˧ ⁿle˥ | mi˥ plun˦˨ mi˧kʰa˥ miʔ˥ | mək˧le˥ cəʔ˦˨ ŋa˦˨ tʰaŋ˥ tɨr˧ mai˥ kʰəʔ˦˨ | pjuŋ˥ va˦˨ miʔ˥ kla˥ pɛʔ˦˨ || kə˧ni˥ lak˦˨ kʰa˥˩ və˧ce˥˩ hak˧ luŋ˧te˥˩ kə˧krum˥˩ ja˦ pe-kʰa˦˨ kə˧roi˥˩ hau˥ ləm˧sak˦˨ ja˦˨ pɛʔ˦˨ | n̥a˥ kə˧cə˧ | luŋ˧te˥ maʔ˥ kui˥ jok˦˨ və˧ce˦˨ hai˥ ŋoŋ˥˩ | kə˧cə˧ va˥ce˦˨ cə˧ e˥ mi˧kʰa˥˩ | rua˦˨ sʰi˥ cə˦˨ ren˥ pɛʔ˦˨/
Nha mycá, glunri prêé haí bhònd gaí gù và mycá, míx, íahc tan, hê sìh nô gi míbármì, mhaì dór lhŷý gaí, mycá nha myca, hê si máx ghi bêkỳx biún mycá, luncuì gî gùn tan sẁc saóh, paómà gîí byctyruá hým cuccòn, ynsan gîí, ôónàn sìh vêé micà, san ynlêé, mí plùnd micá míx, myclêé gîìx ngà tán dwr maí kỳx, bíun và míx clá bèx. Gyní làc càh vygiêèh hac lundêèh gygrùhm ia bêcà gyroìh haú lymsàc ià pèx, nhá kygî, lundêé máx guí ìoc vygiêè haí ngôòhn, gygî vágiêè gî êé micàh, ruà sí gîì rêénd bèx.
Duaj teibohnggoe kyoe' quaqtoeq lucj lhaj k'yoejdej noeyn tucj.
K'yoejdaq fohm q'ujdoe duaj teibohnggoen dlehq lucj.
Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq.
User avatar
Raholeun
Posts: 293
Joined: Wed Jul 11, 2018 9:09 am
Location: sub omnibus canonibus

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Raholeun »

Nortaneous wrote: Tue Jul 09, 2024 6:10 pm Sna meka, gloengrie bree, hij, bonꜝ gij, goeꜝ vaꜝ meka, miet, jak? tang hee sieꜝꜝ noo gie mie-bar-mieꜝ smaaiꜝ dor, slu, gaai, meka, sna meka hee sie mat, gie bekkitꜝ bjoeng, meka, loenggoeiꜝꜝ dji goengꜝ tang suugꜝ sau? bao-maꜝ dji, bigdiroea, him, koeggongꜝ ʼn san dji, o-nangꜝ sieꜝꜝ vee, miekaꜝ san ʼn lee, mie, bloenꜝ mieka, miet, meglee, djitꜝ ngaꜝ tang, duur maai, kitꜝ bjoeng, vaꜝ miet, gla, betꜝ. Genie, lagꜝ kaꜝꜝ veddjeeꜝꜝ hag loengdeeꜝꜝ gegroemꜝꜝ ja bekaꜝ gerooiꜝꜝ hauw, lemsagꜝ jaꜝ betꜝ sna, gedji loengdee, mat, goei, jookꜝ veddjeeꜝ haai, ngoongꜝꜝ geddji va-djeeꜝ dji ee, miekaꜝꜝ roeaꜝ sie, djiꜝ reen, betꜝ.
It positively looks like a piece of expressionist poetry ("ritmiese typografie") of the Dutch interbellum period.
Karch
Posts: 484
Joined: Sun Jul 15, 2018 6:09 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Karch »

/kʰɔŋ˥˩sʰo˦˨/ <Hkawng: hso">

/p pʰ b t tʰ d c k kʰ ʔ/ <p hp b t ht d c k hk h>
/m m̥ n n̥ ŋ ŋ̊/ <m hm n hn ng hng>
/r r̥ʰ/ <r hr>
/f v ɬ sʰ h/ <f v hl hs h>
/w l j/ <w l y>
/ᵐp ⁿt ⁿc ᵑk ᵑkʰ ᵐm̥ ⁿsʰ ⁿl/ <mp nt nc nk nhk mhm nhs nl>

/i ɨ u e ɘ o ə ɛ ɔ a/ <i ui u e ue o oe ae aw a>
/iu ua ui eu oi ai au ao/ <iu ua ui eu oi ai au ao>

/a˧ a˦˨ a˥ a˥˩ a˧˥˧/ <a a" a' a: a^>

/n̥a˧ məkʰa˥ | kluŋri˧ pre˥ hai˥ bɔn˦˨ kai˥ ku˦˨ va˦˨ məkʰa˥ | miʔ˥ | jak˧˥˧ tʰaŋ˧ | he˧ sʰi˥˩ no˧ ki˧ mi˥par˥mi˦˨ | m̥ai˦˨ tɔr˥ ɬɘ˥ kai˥ | məkʰa˥ n̥a˧ məkʰa˧ | he˧ sʰi˧ maʔ˥ ki˧ pe˧kʰəʔ˦˨ pjuŋ˥ məkʰa˥ | luŋkui˥˩ cə˧ kuŋ˦˨ tʰaŋ˧ sʰɨk˦˨ sʰao˧˥˧ | pao˥ma˦˨ cə˥ pəktərua˥ həm˥ kʰukkɔŋ˦˨ | ⁿsʰan˧ cə˥ | o˥nɑŋ˦˨ sʰi˥˩ ve˥ mikʰa˦˨ | sʰan˧ ⁿle˥ | mi˥ plun˦˨ mikʰa˥ miʔ˥ | məkle˥ cəʔ˦˨ ŋa˦˨ tʰaŋ˥ tɨr˧ mai˥ kʰəʔ˦˨ | pjuŋ˥ va˦˨ miʔ˥ kla˥ pɛʔ˦˨ || kəni˥ lak˦˨ kʰa˥˩ vəce˥˩ hak˧ luŋte˥˩ kəkrum˥˩ ja˦ pekʰa˦˨ kəroi˥˩ hau˥ ləmsak˦˨ ja˦˨ pɛʔ˦˨ | n̥a˥ kəcə˧ | luŋte˥ maʔ˥ kui˥ jok˦˨ vəce˦˨ hai˥ ŋoŋ˥˩ | kəcə˧ va˥ce˦˨ cə˧ e˥ mikʰa˥˩ | rua˦˨ sʰi˥ cə˦˨ ren˥ pɛʔ˦˨/

Hna moehka', klungri pre' hai' bawn" kai' ku" va" moehka', mih, yak^ htang, he hsi: no ki mi' par' mi", hmai" tawr' hlue' kai', moehka' hna moehka, he hsi mah' ki pekhoeh" pyung' moehka', lungkui: coe kung" htang hsuik" hsao^, pao' ma" coe' poektoerua' hoem' hkukkawng", nhsan coe', o' nang" hsi: ve' mihka", hsan nle', mi' plun" mihka' mih', moekle' coeh" nga" htang' tuir mai' hkoeh", pyung' va" mih' kla' paeh". Koeni' lak" hka: voece: hak lungte: koekrum: ya' pehka" koeroi: hau' loemsak" ya" paeh", hna' koecoe, lungte' mah' kui' yok" voece" hai' ngong', koecoe va' ce" coe e' mihka:, rua" hsi' coe" ren' paeh".
Zpaf kkuñb ñvneahttiñ wqxirftvn meof ñfañhsit.
Kkuñb ñvzxirf kvtañb kkuñf ñtmeaq sfañkqeanth.
Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq.
Nortaneous
Posts: 1569
Joined: Sun Jul 15, 2018 3:29 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Nortaneous »

as Hluic

/p pʰ b t tʰ d c k kʰ ʔ/ <p ph bb t th dd ky k kh q>
/m m̥ n n̥ ŋ ŋ̊/ <m hm n hn ng hng>
/r r̥ʰ/ <r hr>
/f v ɬ sʰ h/ <f v hl s h>
/w l j/ <w l y>
/ᵐp ⁿt ⁿc ᵑk ᵑkʰ ᵐm̥ ⁿsʰ ⁿl/ <b d gy g kk ff ss nl>

/i ɨ u e ɘ o ə ɛ ɔ a/ <ii ue u e oe o i ae aa a>
/iu ua ui eu oi ai au ao/ <iiw ua uy ew oy ay aw ao>

/a˧ a˦˨ a˥ a˥˩ a˧˥˧/ <a ah á áh â>

/n̥a˧ məkʰa˥ | kluŋri˧ pre˥ hai˥ bɔn˦˨ kai˥ ku˦˨ va˦˨ məkʰa˥ | miʔ˥ | jak˧˥˧ tʰaŋ˧ | he˧ sʰi˥˩ no˧ ki˧ mi˥par˥mi˦˨ | m̥ai˦˨ tɔr˥ ɬɘ˥ kai˥ | məkʰa˥ n̥a˧ məkʰa˧ | he˧ sʰi˧ maʔ˥ ki˧ pe˧kʰəʔ˦˨ pjuŋ˥ məkʰa˥ | luŋkui˥˩ cə˧ kuŋ˦˨ tʰaŋ˧ sʰɨk˦˨ sʰao˧˥˧ | pao˥ma˦˨ cə˥ pəktərua˥ həm˥ kʰukkɔŋ˦˨ | ⁿsʰan˧ cə˥ | o˥nɑŋ˦˨ sʰi˥˩ ve˥ mikʰa˦˨ | sʰan˧ ⁿle˥ | mi˥ plun˦˨ mikʰa˥ miʔ˥ | məkle˥ cəʔ˦˨ ŋa˦˨ tʰaŋ˥ tɨr˧ mai˥ kʰəʔ˦˨ | pjuŋ˥ va˦˨ miʔ˥ kla˥ pɛʔ˦˨ || kəni˥ lak˦˨ kʰa˥˩ vəce˥˩ hak˧ luŋte˥˩ kəkrum˥˩ ja˦ pekʰa˦˨ kəroi˥˩ hau˥ ləmsak˦˨ ja˦˨ pɛʔ˦˨ | n̥a˥ kəcə˧ | luŋte˥ maʔ˥ kui˥ jok˦˨ vəce˦˨ hai˥ ŋoŋ˥˩ | kəcə˧ va˥ce˦˨ cə˧ e˥ mikʰa˥˩ | rua˦˨ sʰi˥ cə˦˨ ren˥ pɛʔ˦˨/

Hna mikhá, klungrii pré háy baanh káy kuh vah mikhá, mííq, yâk thang, he sííj no kii míípármiij, hmayh táár hlóe káy, mikhá hna mikhá, he sii máq kii pekhihq pyúng mikhá, lungkúyh kyi kungh thang suehk sâo, páomah kyí piktirúa hím khukkaangh, ssan kyí, ónangh sííh vé miikhah, san nlé, míí plunh miikhá mííq, miklé kyihq ngah tháng tuer máy khihq, pyúng vah míhq klá paehq. Kiníí lahk kháh vikyéh hak lungtéh kikrúmh ya pekhah kiróyh háw limsahk yah paehq, hná kikyi, lungté máq kúy yohk vikyeh háy ngóngh, kikyi vákyeh kyi é miikháh, ruah síí kyih rén paehq.

-----

Hathe

/ht hc hk/
/t c k/
/mb nd ɲɟ ŋɡ/
/β ð j ɣ/
/hm hn hɲ/
/m n ɲ ŋ/
/r x~h/
/a ɔ e ø o i y ɯ u/

/kareðámɯro ŋanetɯ́jɔ kaŋanaciríðɯjɔ=ɣire | tɯharámɯkare ɣǿhte | nda tamáɣetɯjɔ kerɯɣahanáɲɟe jyhkináŋ || jyhkimá naɣaráje tɯmaɣíretɯ | héðijɔ kaŋanatɯmárije ‖ nda jérɯha | ŋɡaðe=tɯmɯrɯ́ɲɟijɔ=ka jyhkináɣ | maŋaji=korɯβánduɣire=ðɯ maŋanatɯ́ji hɔndɔmá | maŋatɯɣáre=ndomaɣan/
Duaj teibohnggoe kyoe' quaqtoeq lucj lhaj k'yoejdej noeyn tucj.
K'yoejdaq fohm q'ujdoe duaj teibohnggoen dlehq lucj.
Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq.
bradrn
Posts: 6015
Joined: Fri Oct 19, 2018 1:25 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by bradrn »

Hathe

/ht hc hk/ ⟨ht hc hk⟩
/t c k/ ⟨t c k⟩
/mb nd ɲɟ ŋɡ/ ⟨mb nd nj ng⟩
/β ð j ɣ/ ⟨b d j g⟩
/hm hn hɲ/ ⟨hm hn hy⟩
/m n ɲ ŋ/ ⟨m n y q⟩
/r x~h/ ⟨r h⟩

/a ɔ e ø o i y ɯ u/ ⟨a aw e ew o i iw u uw⟩
/V́/ ⟨V́⟩

Clitics are written as separate orthographic words.

/kareðámɯro ŋanetɯ́jɔ kaŋanaciríðɯjɔ=ɣire | tɯharámɯkare ɣǿhte | nda tamáɣetɯjɔ kerɯɣahanáɲɟe jyhkináŋ || jyhkimá naɣaráje tɯmaɣíretɯ | héðijɔ kaŋanatɯmárije ‖ nda jérɯha | ŋɡaðe=tɯmɯrɯ́ɲɟijɔ=ka jyhkináɣ | maŋaji=korɯβánduɣire=ðɯ maŋanatɯ́ji hɔndɔmá | maŋatɯɣáre=ndomaɣan/

Karedámuro qanetújaw kaqanacirídujaw gire, tuharámukare géwhte, nda tamágetujaw kerugahanánje jiwhkináq. Jiwhkimá nagaráje tumagíretu, hédijaw kaqanatumárije. Nda jéruha, ngade tumurúnjijaw ka jiwhkinág, maqaji korubánduwgire du maqanatúyi hawndawmá, maqatugáre ndomagan.
Conlangs: Scratchpad | Texts | antilanguage
Software: See http://bradrn.com/projects.html
Other: Ergativity for Novices

(Why does phpBB not let me add >5 links here?)
Karch
Posts: 484
Joined: Sun Jul 15, 2018 6:09 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Karch »

/ht hc hk/ <t ch k>
/t c k/ <d j g>
/mb nd ɲɟ ŋɡ/ <mb nd nj ngg>
/β ð j ɣ/ <v th y gh>
/hm hn hɲ/ <hm hn hny>
/m n ɲ ŋ/ <m n ny ng>
/r x~h/ <r h>
/a ɔ e ø o i y ɯ u/ <a o e ö ô î ü i u>

Final closed syllables are marked with an apostrophe. Stress is marked with an acute (or tilde, if the vowel has a diacritic, but stressed <ô> is <ò>) only when not penultimate, or final in a closed syllable.

/kareðámɯro ŋanetɯ́jɔ kaŋanaciríðɯjɔ=ɣire | tɯharámɯkare ɣǿhte | nda tamáɣetɯjɔ kerɯɣahanáɲɟe jyhkináŋ || jyhkimá naɣaráje tɯmaɣíretɯ | héðijɔ kaŋanatɯmárije ‖ nda jérɯha | ŋɡaðe=tɯmɯrɯ́ɲɟijɔ=ka jyhkináɣ | maŋaji=korɯβánduɣire=ðɯ maŋanatɯ́ji hɔndɔmá | maŋatɯɣáre=ndomaɣan/

Karethámirô nganediyo kanganajîrĩthiyo ghîre, tiharámugare ghöte, nda tamághediyo kerighahananje yükinang'. Yükimá nagharaye timaghĩredi, héthîyo kanganatimárîye. Nda yériha, ngathe timirínjîyo ka yükinagh', mangayî kôrivándighîre thi manganadiyî hondomá, manadighare ndômaghan'.
Zpaf kkuñb ñvneahttiñ wqxirftvn meof ñfañhsit.
Kkuñb ñvzxirf kvtañb kkuñf ñtmeaq sfañkqeanth.
Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq.
Nortaneous
Posts: 1569
Joined: Sun Jul 15, 2018 3:29 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Nortaneous »

/ht hc hk/ <ht hc hk>
/t c k/ <t c k>
/mb nd ɲɟ ŋɡ/ <b/mb d/nd j/nj ng>
/β ð j ɣ/ <v th y gh>
/hm hn hɲ/ <hm hn hny>
/m n ɲ ŋ/ <m n ny g>
/r x~h/ <r h>
/a ɔ e ø o i y ɯ u/ <a ä e ö o i ÿ ü u>

/kareðámɯro ŋanetɯ́jɔ kaŋanaciríðɯjɔ=ɣire | tɯharámɯkare ɣǿhte | nda tamáɣetɯjɔ kerɯɣahanáɲɟe jyhkináŋ || jyhkimá naɣaráje tɯmaɣíretɯ | héðijɔ kaŋanatɯmárije ‖ nda jérɯha | ŋɡaðe=tɯmɯrɯ́ɲɟijɔ=ka jyhkináɣ | maŋaji=korɯβánduɣire=ðɯ maŋanatɯ́ji hɔndɔmá | maŋatɯɣáre=ndomaɣan/

Karethamüro ganetüyä kaganacirithüyäghire, tüharamükare ghöhte, nda tamaghetüyä kerühananje yÿhkinagë. Yÿhkima nagharaye tümaghiretü, hethiyä kaganatümariye. Nda yerüha, ngathetümürünjiyäka yÿhkinaghë, magayikorüvandughirethü maganatüyi händäma, magatüghare ndomaghanë.
Duaj teibohnggoe kyoe' quaqtoeq lucj lhaj k'yoejdej noeyn tucj.
K'yoejdaq fohm q'ujdoe duaj teibohnggoen dlehq lucj.
Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq. Teijp'vq.
ophois
Posts: 15
Joined: Sun Jun 30, 2024 4:06 pm

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by ophois »

/ht hc hk/ <t ch kh>
/t c k/ <d j k>
/mb nd ɲj\ ŋg/ <b nd nj nk>
/B ð j G/ <v z y g>
/hm hn hɲ/ <p nt nch>
/m n ɲ ŋ/ <m n ny ng>
/r x~h/ <r h>
/a ɔ e ø o i y M u/ <a aw e oe o i we u w>

Karezamuro nganeduyo kanganajirizuyogire, duharamukare goete, nda damageduyo kerugahananje ywekhinang.
Karch
Posts: 484
Joined: Sun Jul 15, 2018 6:09 am

Re: Romanization Challenge Thread v2.0

Post by Karch »

/ht hc hk/ <tt tch kk>
/t c k/ <t ch k>
/mb nd ɲɟ ŋɡ/ <mb nd nj ngg>
/β ð j ɣ/ <v z y g>
/hm hn hɲ/ <mh nh nhy>
/m n ɲ ŋ/ <m n ny ng>
/r x~h/ <r h>
/a ɔ e ø o i y ɯ u/ <a oh e eo o i iu ih u>

/kareðámɯro ŋanetɯ́jɔ kaŋanaciríðɯjɔ=ɣire | tɯharámɯkare ɣǿhte | nda tamáɣetɯjɔ kerɯɣahanáɲɟe jyhkináŋ || jyhkimá naɣaráje tɯmaɣíretɯ | héðijɔ kaŋanatɯmárije ‖ nda jérɯha | ŋɡaðe=tɯmɯrɯ́ɲɟijɔ=ka jyhkináɣ | maŋaji=korɯβánduɣire=ðɯ maŋanatɯ́ji hɔndɔmá | maŋatɯɣáre=ndomaɣan/ <

Karezamihro nganetihyoh kanganachirizihyoh-gire, tihharamihkara geotte, nda tamagetihyoh kerihgahananje yiukkinang. Yiukkima nagaraye tihmagiretih, heziyoh kanganatihmariye. Nda yerihha, nggaze-tihmihrihnjiyoh-ka yiukkinag, mangayi-korihvandugire-zih manganatihyi hohndohma, mangatihgare-ndomagan.

or: /ht hc hk c β ɔ ø y ɯ/ <ht hj hk j b c x w v>

Karezamvro nganetvyc kanganajirizvyc-gire, tvharamvkare gxhte, nda tamagetvyc kervgahananje ywhkinang. Ywhkima nagaraye tvmagiretv, heziyc kanganatvmariye. Nda yervha, nggaze-tvmvrvnjiyc-ka ywhkinag, mangayi-korvbandugire-zv manganatvyi hcndcma, mangatvgare-ndomagan.
Zpaf kkuñb ñvneahttiñ wqxirftvn meof ñfañhsit.
Kkuñb ñvzxirf kvtañb kkuñf ñtmeaq sfañkqeanth.
Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq. Yvnmuq.
Post Reply